وضعيت رويت پذيري هلال ماه شوال۱۴۴۳ طبق معيار فاز و ارتفاع( معيار قاضي ميرسعيد) با نقشه

 

لحظه مقارنه ماه شوال ۵۹ دقیقه بامداد یکشنبه اول ماه می برابر با ۲۹ رمضان ۱۴۴۳ مطابق با ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱به وقت ایران ( ساعت تابستانی ) اتفاق خواهد افتاد.

ضمنا حدود ۱۳ دقیقه بعد از مقارنه زمین مرکزی یک خورشید گرفتگی جزئی با قدر۰٫۶۴۰در ناحیه جنوبگان خواهیم داشت.

در شامگاه ۲۹ رمضان المبارک برابربا ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ مطابق با اول می ۲۰۲۲ هلال ماه شوال در قاره امریکا – امریکای مرکزی و شمال قاره امریکای جنوبی با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد.

طبق نقشه (۱)در مناطق زرد که شامل مرکز و جنوب امریکای جنوبی است هلال ماه شوال با ابزار اپتیکی قابل رویت است.

همانطور که در نقشه( ۲) مشخص گردیده هلال ماه شوال در غرب افریقا با چشم غیرمسلح دیده خواهد شد و در مناطق زرد با ابزار اپتیکی و در مناطق قرمز رنگ هلال ماه غیر قابل رویت خواهد بود.

وضعیت هلال ماه در غروب روز ۲۹ رمضان المبارک در ایران و کشورهای اسلامی

هلال ماه رمضان در کشورهای مراکش ، الجزایر ، تونس و غرب لیبی با چشم غیر مسلح و در کشورهای مصر – ترکیه – اذربایجان – فلسطین – لبنان – سوریه – اردن – عراق – عربستان – کشورهای حوزه خایج فارس – ایران – افغانستان – ترکمنستان – ازبکستان – تاجیکستان- پاکستان و منتها الیه شمال غرب هندوستان با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد. همانطورکه در نقشه مشخص گردیده هلال ماه شوال در کشورهای مالزی و اندونزی و بطورکلی در آسیای دورحتی با ابزار نیزغیر قابل رویت می باشد.

وضعیت هلال ماه شوال در ایران

هلال ماه شوال درایران به خاطر فاز کم ماه یا همان بخش درخشان آن (۰٫۶۰% در شرق ایران و ۰٫۶۲% در غرب کشور) وهمچنین ارتفاع کم آن در زمان غروب خورشید شرایط رویت نسبتا سختی را خواهد داشت لذا رصد این هلال نيازمند به تلسکوپ و دوربین های دوچشمی قوی، به اضافه مکان مناسب ( ارتفاعات بالاتر از سطح دریا)، دوری از گردوغبارو از همه مهم تر تجربه بالای رصدگران است تا بتوانند این هلال جذاب و نسبتا سخت را شکار کنند.
درنقشه های رویت پذیری در مناطق سبز رنگ هلال ماه با چشم غیر مسلح و در مناطق زرد رنگ با ابزار اپتیکی قابل رویت و در مناطق قرمز هلال ماه قابل رویت
نخواهد بود.
تهران : سيد محسن قاضي ميرسعيد.
www.csvc.ir

درباره دانشنامه رویت هلال ایران

این مطالب را نیز ببینید!

پیش بینی هلال شوال ۱۴۴۴ + نقشه

پیش بینی هلال ماه شوال 1444 در این پست مورد بررسی قرار می گیرد . هلال ماه های قمری در سه نقطه جغرافیایی کشور (شمال . مرکز .جنوب ) مورد بررسی قرار می گیرد تا وضعیت خط رویت برای رصدگران هلال محرز و مشخص گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *