وضعیت رویت هلال شوال ۱۴۴۱ قمري در ایران و جهان

به نام خداوند جان و خرد

در غروب روز شنبه سوم خرداد ماه ۱۳۹۹ مطابق با ۲۹ رمضان ۱۴۴۱ برابر با ۲۳ می ۲۰۲۰ وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال بدین شرح میباشد.

قاره امریکا.
هلال ماه مبارک شوال در تمام پهنه این قاره ( امریکای شمالی – مرکزی – جنوبی) با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود به استثنای منتها الیه شمال کانادا وهمچنین منتها الیه جنوب امریکای جنوبی( کشورهای ارژانتین و شیلی ) که با ابزارساده قابل رویت میباشد.

قاره افریقا.

این هلال در تمام پهنه این قاره با چشم غیر مسلح قابل رویت است به استثنای مرکز و جنوب کشور افریقای جنوبی وتمام پهنه کشور ماداگاسکارکه برای رویت هلال ماه شوال رصدگران مناطق یاد شده نیاز به ابزار اپتیکی خواهند داشت.

قاره اروپا.

این هلال درمناطق جنوبی و مرکزی قاره اروپا با چشم غیرمسلح و در بقیه نقاط این قاره با ابزار اپتیکی قابل رویت میباشد.

قاره اسیا.

هلال ماه شوال در کشورهای ترکیه به استثنای شمال شرق – اردن- سوریه- لبنان – فلسطین – عراق – کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس به استثنای منتها الیه شرق کشور عمان با چشم غیر مسلح قابل رویت است.
رویت این هلال در کشورهای تاجیکستان- ترکمنستان- قزاقستان -ازبکستان -افغانستان – پاکستان – هندوستان – چین – مالزی – اندونزی… نیاز به ابزار اپتیکی دارد.
بدیهی است در سایر نقاط قاره اسیا هلال ماه در غروب روز شنبه با ابزار اپتیکی قوی نیز قابل رویت نمیباشد به عنوان مثال کشور ژاپن.

هلال ماه شوال در استرالیا و زلاند نو حتی با ابزار اپتیکی بسیار قوی قابل رویت نخواهد بود.

وضعیت هلال ماه شوال در پهنه ایران.

همانطور که در نقشه ایران مشخص گردیده کشور ایران با دو رنگ زرد و سبز از همدیگر متمایز شده است در منطقه سبز رنگ هلال ماه شوال در شرایط مناسب اب و هوایی در شامگاه شنبه سوم خرداد در مناطق غربی و جنوب غربی با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود ارتفاع نسبتا مناسب ماه از افق در زمان غروب خورشید و بخش درخشان کم این هلال نیاز به شرایط هوایی بسیار تمیز و عاری از گردو غبار- تبحر و تیزبینی رصدگر و ارتفاعی مناسب از سطح دریا را میطلبد تا رویت ان با چشم غیر مسلح فراهم گردد.
مناطق مناسب ارتفاعات اذربایجان غربی – ایلام – اهواز – و در بخشهای میانی ارتفاعات اصفهان – شیراز و مناطق جنوبی کشور را شامل میشود.
در مناطقی که با رنگ زرد مشخص گشته است هلال ماه با ابزار متوسط در شرایط مناسب اب و هوایی قابل رویت خواهد بود.

 

با تشکرو احترام

سید محسن قاضی میرسعید.
پژوهشگر رویت هلال ماه.
۲۸اردیبهشت ۱۳۹۹٫

درباره دانشنامه رویت هلال ایران

این مطالب را نیز ببینید!

پیش بینی هلال شوال ۱۴۴۴ + نقشه

پیش بینی هلال ماه شوال 1444 در این پست مورد بررسی قرار می گیرد . هلال ماه های قمری در سه نقطه جغرافیایی کشور (شمال . مرکز .جنوب ) مورد بررسی قرار می گیرد تا وضعیت خط رویت برای رصدگران هلال محرز و مشخص گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *