وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی ذی الحجه ۱۴۳۶

بر اساس پارامترهای موجود در جدول فوق و همچنین نظر به آنچه معیارهای مختلف بر آن صحّه دارند ، رویت این هلال در سراسر کشور تنها با ابزار رصدی امکان پذیر می باشد .

با توجه به پراکندگی رصدگاهها در کشور عزیزمان و با بررسی مشخصه های ماه در نقاط مختلف می توان گفت که هر چه به سمت منتهی الیه جنوب شرقی کشور پیش رویم ، رصد این هلال آسانتر و با استفاده از ابزار ساده تر امکان پذیر خواهد بود . به طوریکه در جنوب شرقی کشور ، دوربین های دوچشمی کوچک و معمولی ، به راحتی هلال را در معرض دیدگان رصدگر قرار خواهد داد . و بالعکس . هز چه به سمت مناطق غربی و شمال غربی پیش رویم استفاده از ابزارهای قوی تر توصیه می گردد .

 

برای آن دسته از دوستانی که رصد این هلال برایشان مهم بوده و می خواهند نتیجه خوب و قابل قبولی بدست آورند ، پیشنهادی را عرض میکنم و آن اینکه نکته ی کلیدی در موفقیت این رصد را می توانند در دست سیاره ی “عطارد” پیدا کرد ، حال ، در ابتدا باید دانست که سیاره ی عطارد در کجای آسمان قرار دارد ، نقشه ی زیر شما را در این مورد کمک خواهد کرد .این روزها ، شاه بیت آسمان صبحگاهی ، یعنی سیاره ی ناهید و به دنبال آن سیاره ی مشتری و مریخ ، شاخص های مناسبی برای پیدا کردن سیاره ی عطارد با قدر ۰٫۱۳ خواهند بود ، بعد از پیدا کردن سیاره ی تیر یا عطارد ، کافی است در زمان طلوع ماه ، سیاره عطارد را در میدان دید دوربین خود قرار دهید و باصطلاح سر دوربین را مستقیماً به سمت افق بیاورید ، ماه در سمت چپ میدان دید شما قرار خواهد داشت(در زمان یاد شده ، اختلاف سمت بین ماه و سیاره ی عطارد (برای مرکز کشور)حدود منفی ۱ درجه می باشد) ، با کمی دقت و جستجو ، آن را خواهید یافت .

درباره دانشنامه رویت هلال ایران

این مطالب را نیز ببینید!

وضعيت رويت پذيري هلال ماه شوال۱۴۴۳ طبق معيار فاز و ارتفاع( معيار قاضي ميرسعيد) با نقشه

لحظه مقارنه ماه شوال 59 دقیقه بامداد یکشنبه اول ماه می برابر با 29 رمضان 1443 مطابق با 11 اردیبهشت 1401به وقت ایران ( ساعت تابستانی ) اتفاق خواهد افتاد. ضمنا حدود 13 دقیقه بعد از مقارنه زمین مرکزی یک خورشید گرفتگی جزئی با قدر0.640در ناحیه جنوبگان خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *